22 Січня, 2024

Звільнення ветеранів від сплати судового збору           

Колегія суддів Касаційного адміністративного суду, яка входить до складу Верховного Суду, висловилася щодо звільнення учасника бойових дій від обов’язку сплати судового збору у справах, пов’язаних з його соціальними правами як пенсіонера.

Закон України “Про судовий збір” встановлює юридичні принципи стягнення судового збору від осіб, визначає об’єкти та тарифи для розрахунку судового збору, визначає порядок його сплати, умови винятку з обов’язку сплати та процедури повернення судового збору.

Від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності, Герої України – у справах, пов’язаних з порушенням їхніх прав. Зазначена НОРМА МАЄ ВІДСИЛЬНИЙ ХАРАКТЕР та НЕ МІСТИТЬ ВИЧЕРПНОГО ПЕРЕЛІКУ СПРАВ, в яких учасники бойових дій та прирівняні до них особи звільняються від сплати судового збору (пункт 13 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір»).

Ветерани війни та особи, на яких поширюється дія цього нормативного акту, отримують безоплатну правову допомогу щодо питань, пов’язаних з їх соціальним захистом, а також звільняються від судових витрат, пов’язаних з розглядом цих питань (частина 2 статті 22 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»).

Відповідно при вирішенні питання про стягнення судового збору з особи, яка має статус учасника бойових дій суд має враховувати предмет та підстави позову, перевіряти чи стосується така справа захисту прав цих осіб з урахуванням положень чинного законодавства.