До внесення відповідних змін ч.5 ст.407 ККУ була визначена наступним чином “Самовільне залишення військової частини або місця служби, а також нез’явлення вчасно на службу без поважних причин військовослужбовцем, вчинені в умовах воєнного стану або в бойовій обстановці”.
Що змінилось:
Наразі ч.5 ст.407 викладена в новій редакції: «Самовільне залишення військової частини або місця служби військовослужбовцем, а також нез’явлення його вчасно на службу без поважних причин, вчинені в бойовій обстановці, а так само ті самі дії тривалістю понад три доби, вчинені в умовах воєнного стану»
Що це означає:
Встановлено нову вимогу щодо кількості днів, стосовно відсутності особи в частині, за які може настати кримінальна відповідальність: понад 3 доби.
Вказане не застосвується, якщо дії вчинено в умовах бойової обстановки.
Під бойовою обстановкою слід розуміти обстановку наступального, оборонного чи іншого загальновійськового, танкового, протиповітряного, повітряного, морського тощо бою, тобто безпосереднього застосування військової зброї і техніки стосовно військового супротивника або військовим супротивником.
Іншими словами, якщо військовослужбовець без поважних причин вчасно не з’явився на службу або самовільно через емоційне навантаження залишив частину не в умовах бойової обстановки, але повернувся раніше 3 діб, – кримінальна відповідальність не настає.
Однак це не означає, що можна самовільно залишати ВЧ без ризику негативних наслідків, оскільки адміністративна відповідальність за СЗЧ наразі не передбачена, але завжди залишається дисциплінарна відповідальність.
Дисциплінарна відповідальність може бути у вигляді:
– зауваження;
– догана;
– сувора догана;
– попередження про неповну службову відповідність (крім осіб рядового складу строкової військової служби);
– пониження в посаді;
– пониження у військовому званні на один ступінь (стосовно осіб сержантського (старшинського) та офіцерського складу);
– пониження у військовому званні з переведенням;
– на нижчу посаду (стосовно військовослужбовців сержантського (старшинського) складу).
Крім того, при СЗЧ припиняється виплата грошового забезпечення з моменту залишення частини і поновлюється з дня повернення. Також може не виплачуватися додаткова грошова винагорода.