28 Березня, 2024

Зміни у військовій службі України: огляд законопроєкту №10313

21.03.2024 Верховна Рада підтримала законопроєкт №10313 від 04.12.2023 в другому читані. Закон України «Про військовий обов’язок і військову службу» більше не містить терміну “обмежена придатність” у своїх статтях 14 та 26, які регулюють приписку громадян до призовних дільниць і звільнення з військової служби у мирний час та особливий період.

Передбачено, що громадяни України, які раніше були визнані обмежено придатними до військової служби, повинні пройти повторний медичний огляд протягом дев’яти місяців з моменту набрання чинності цим законом.

Необхідно відзначити, що такий огляд буде доступний лише після того, як підзаконні нормативно-правові акти будуть приведені у відповідність із цим законом, зокрема, Наказ 402 Міністерства оборони України.

Однак поняття “обмежена придатність” залишається в законодавстві, зокрема, в Прикінцевих та перехідних положеннях Закону України “Про внесення змін до деяких законів України щодо окремих питань, пов’язаних із проходженням військової служби під час дії воєнного стану”. Зазначено,що визначено підстави для виплати додаткової винагороди військовослужбовцям у розмірі 20 100 грн,які визнані обмежено придатними.

Закон № 10313 доповнює цю норму, встановлюючи, що військовослужбовцям, які отримують додаткову винагороду 20100, тепер буде виплачуватися щомісячно оклад за військовим званням та надбавка за вислугу років.

Крім цього, Кабінету Міністрів України доручено забезпечити прийняття необхідних нормативно-правових актів для реалізації цього закону та привести свої акти у відповідність із цим законом протягом трьох місяців з моменту його набрання чинності.

Наразі законопроєкт очікує на підпис Президента України, але на веб-порталі Верховної Ради України вже зареєстровано постанови про скасування рішень щодо прийняття цього законопроєкту на другому читанні та в цілому. Подальші кроки щодо цього документа будуть оголошені додатково.