В Україні триває війна і чоловіків масово мобілізують до лав ЗСУ. Будь-яка особа, яка отримала повістку, повинна у визначений термін звернутися до вказаного територіального центру комплектування та соціальної підтримки. Це стосується і тих осіб, які мають право на відстрочку або є непридатними до служби за станом здоров’я.
Адміністративна відповідальність
Стаття 210 КУпАП – порушення призовниками, військовозобов’язаними, резервістами правил військового обліку.
Порушення призовниками, військовозобов’язаними, резервістами правил військового обліку -тягне за собою накладення штрафу від тридцяти до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частиною першою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, а також вчинення такого порушення в особливий період – тягнуть за собою накладення штрафу від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Стаття 211 КУпАП – зіпсуття військово-облікових документів чи втрата їх з необережності.
Зіпсуття або недбале зберігання призовниками, військовозобов’язаними і резервістами військово-облікових документів (посвідчень про приписку до призовних дільниць, військових квитків, тимчасових посвідчень військовозобов’язаних), яке спричинило їх втрату, – тягнуть за собою накладення штрафу від тридцяти до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Повторне протягом року вчинення порушення з числа передбачених частиною першою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, а також вчинення такого порушення в особливий період – тягнуть за собою накладення штрафу від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Штраф за ухилення від військової служби
Якщо говорити про адміністративну відповідальність за «ухилення від військової служби», то відповідно до частини 2 статті 210-1 КУпАП штраф становить від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.Тобто у гривнях, штраф за ухилення від призову становитиме від 3 400 гривень до 5 100 гривень.
Кримінальна відповідальність
Законом про кримінальну відповідальність передбачено низку статей, якими закріплені види правопорушень у сфері забезпечення призову та мобілізації.
Стаття 336 КК України (найпоширеніша) – ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період.
Ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період – карається позбавленням волі на строк від трьох до п’яти років.
Стаття 336-1 КК України – ухилення від проходження служби цивільного захисту в особливий період або в разі проведення цільової мобілізації;
Ухилення від проходження служби цивільного захисту в особливий період (крім відбудовного періоду) чи у разі проведення цільової мобілізації – карається позбавленням волі на строк від двох до п’яти років.
Стаття 337 КК України – ухилення від військового обліку або навчальних (спеціальних) зборів.
Ухилення призовника, військовозобов’язаного, резервіста від військового обліку після попередження, зробленого відповідним керівником територіального центру комплектування та соціальної підтримки, керівниками відповідних органів Служби безпеки України, відповідних підрозділів Служби зовнішньої розвідки України, – карається штрафом від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до одного року.
Ухилення військовозобов’язаного, резервіста від навчальних (спеціальних) зборів – карається штрафом від п’ятисот до семисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років.
Стаття 335 КК України – ухилення від призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу.
Ухилення від призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу – карається обмеженням волі на строк до трьох років.
Чи можна відмовитися від мобілізації?
Відмова від мобілізації може полягати у відмові отримати повістку, відмові пройти медичний огляд тощо. Є ризики, що відмова від мобілізації розцінюватиметься як факт ухилення від призову під час мобілізації, за що передбачена відповідальність.
За відмову від мобілізації обов’язково складуть акт про це, який буде підписаний свідками. В подальшому, працівники військкомату направлять такий акт в орган націнальної поліції для вирішеня питання про притягнення особи, яка відмовилась від мобілізації, до відповідальності.