12 Лютого, 2024

Програма судової реабілітації для ветеранів: суть та мета

Для втілення прагнень громадян України до євроінтеграції важливим є розвиток інституцій та процедур, орієнтованих на потреби людей. Один з аспектів цього – реінтеграція ветеранів, тих, хто поставив інтереси держави на перше місце. Крім надання пільг і послуг, важливе також забезпечення ветеранам доступу до справедливого суду. 

1. Розширення пільг та послуг для ветеранів є не лише ключовим обов’язком держави, а й гарантією майбутньої безпеки, а також необхідним кроком для підвищення престижності професії військовослужбовця. 

В першу чергу ветеран має право звернутися до суду з позовом до держави та отримати справедливе, обґрунтоване рішення. Ветерани, які повертаються додому, можуть стикатися з труднощами у пристосуванні до цивільного життя, такими як туга, стрес, депресія, сімейні проблеми, безробіття, фінансові труднощі, агресія, безсоння, алкогольна та наркотична залежність. Якщо затягнути з вирішенням цих проблем – це може призвести до неправомірної поведінки і, у деяких випадках, до скоєння кримінальних дій.

На сьогодні українська судова система не готова забезпечити ветеранам можливість скористатися своїм правом на справедливий суд. Це означає, що судові органи повинні зосередитися на вивченні кореня проблеми, а саме на першопричинах такої кримінальної поведінки.

Корінь проблеми полягає в психологічних станах і проблемах зі здоров’ям, спричинених воєнним досвідом. Таким чином, відповідь повинна полягати в лікуванні, а не просто в увʼязнені. Значущим елементом права на справедливий суд у цьому контексті є можливість лікування та реабілітації ветерана, який вчинив правопорушення. Для вирішення цього виклику може бути створена програма судової реабілітації, аналогічна судам для ветеранів (у США вони відомі як “veteran treatment courts – ветеранські реабілітаційні суди”. З самої назви зрозуміло, що головною метою таких програм є реабілітація ветеранів, які потрапляють у кримінальну юстицію.

Коли ветеран, який має проблеми з психікою (наприклад, стрес після війни, травми головного мозку, залежності), робить щось погане, правильною відповіддю від держави є допомога у лікуванні та відновленні ветерана.

2. Суд відповідає за виконання програми судової реабілітації.
Якщо ветеран скоїв правопорушення та якщо він згоден, його справу можна передати до судово-реабілітаційної програми. Основна мета цієї програми – вплив на психологічний аспект, який впливає на кримінальну поведінку учасника.

Для лікування та реабілітації розробляється особиста програма, яка включає лікувальні заходи та судовий нагляд. Вона охоплює різноманітні реабілітаційні заходи, такі як консультації з психологом, наставництво від інших ветеранів, лікування від залежностей та інша медична допомога.

3. Якщо ветеран успішно завершить програму лікування та реабілітації, йому може бути присуджено звільнення від відповідальності або суттєве зменшення покарання. В цьому випадку суспільство також виграє, отримуючи активного, продуктивного та економічно вигідного члена громади. Ймовірність повторного правопорушення значно знижується.

Якщо ветеран порушить умови програми або відмовиться від участі в ній, його справа повертається до судового розгляду за звичайним порядком. 

Згідно з реальною ситуацією в Україні та обраною стратегією захисту інтересів суспільства, надзвичайно вагомим є захист прав тих, хто пожертвував своїм життям заради безпеки країни. На даному етапі розвитку України важливо забезпечити ефективність як фінансову, так і правову, і судово-реабілітаційна програма для ветеранів враховує обидва ці аспекти.