Порядок надання відпусток за сімейними обставинами та станом здоров’я

Законодавство України передбачає можливість надання відпусток за сімейними обставинами, для лікування у зв’язку з хворобою або для лікування після поранення (контузії, травм або каліцтва). У першу чергу військовослужбовцю доведеться писати рапорт із проханням надати йому відпустку.

Процедура подачі рапорту загальна для будь-якої підстави.

Хто пише: військовослужбовець.

Кому: безпосередньо своєму командиру.

Куди передається: штаб військової частини.

Розглядає й приймає рішення: командир військової частини.

Що слід писати в рапорті:

ВідпусткаПідставаТекст в рапорті
За сімейними обставинамиЧастина 18 статті 10-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» № 2011-XII від 20 грудня 1991 року, а також Указу Президента України «Про Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України» № 1153/200  від 10 грудня 2008 року  ПРОШУ Надати  ____________________________   (звання, прізвище, ім’я, по-батькові відпустку на _________________________ (кількість діб) у зв’язку з сімейними обставинами, а саме: ____________________________________ (опис сімейних обставин) Проїзд до місця проведення відпустки в межах України та у зворотному напрямку займе ____________________________________      (кількість часу, діб) Відпустку буду проводити за адресою: ___________________________________ (адреса місця проживання на період відпустки) На підтвердження виникнення сімейних обставин додаю такі документи:________ (перелік)
Для лікування у зв’язку з хворобою або для лікування після поранення (контузії, травми або каліцтва)Частина 19 статті 10-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» № 2011-XII від 20 грудня 1991 року, а також Указу Президента України «Про Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України» № 1153/2008  від 10 грудня 2008 рокуПРОШУ   Надати _______________________________ (звання, прізвище, ім’я, по-батькові) відпустку на ___________________ діб за станом здоров’я. До рапорту додаю: довідку ВЛК №___від___ 2023 року; виписний епікриз №___ від ___2023 року. Відпустку буду проводити за адресою: ____________________________________ (адреса  місця проживання на період відпустки)

Тривалість відпустки за законом не може перевищувати 10 календарних днів. Час на дорогу додому та з дому до частини додається окремо, але, скільки б часу на дорогу не було потрібно, є обмеження: не більше двох діб у кожен бік територією країни.

Після прибуття до місця проведення відпустки, військовослужбовець повинен не пізніше наступного дня стати на облік у відповідному органі управління Служби правопорядку гарнізону або найближчому територіальному центрі комплектування (ТЦК). За день перед вибуттям до місця служби необхідно знятися з обліку. Якщо місце перебування військовослужбовця віддалене від військової комендатури або ТЦК на відстань понад 30 км, військовослужбовець може стати на облік та знятися з обліку в органі місцевого самоврядування (згідно з Додатком 2 до Статуту гарнізонної та вартової служб Збройних сил України).

1. Підстави для відпустки за сімейними обставинами

Відразу звернемо вашу увагу, що за цією підставою, тим більше в умовах воєнного стану, відпустка надається на розсуд командира й сімейні обставини повинні бути дійсно важливими або ж ви просите надати відпустку в той час, коли ваша відсутність у частині не вплине на хід виконання бойових чи професійних дій і доручень.

Також, ви повинні розуміти що в законі однозначно не прописано, що таке «сімейні обставини», за якими вам зобов’язані надати відпустку під час воєнного стану. Тому пропонуємо використовувати аналогію з відпусткою в мирний час.

У мирний час закон визначає підстави для відпустки за сімейними обставинами:

а) для укладення шлюбу.

У мирний час для командира ця підстава є обов’язковою до виконання. У період воєнного стану, коли ваша присутність є необхідною для забезпечення військових задач в поточному часі, може унеможливлювати отримання вами відпустки. Крім того, зараз існує можливість реєстрації шлюбу електронним шляхом через, наприклад, портал «Дія». Тому, якщо йдеться про необхідність укладення шлюбу, і не буде додаткових обтяжуючих обставин, то командир може запропонувати вам укласти шлюб засобами електронного зв’язку.

Які ж обставини можуть бути особливими, щоб ви отримали відпустку? Наприклад: жінка або чоловік (якщо йдеться про жінку-військовослужбовця), з ким ви берете шлюб, знаходиться в певному фізичному стані, який не дозволяє йому або їй користуватися засобами електронного зв’язку. Приміром, особа перебуває в місцевості, де така можливість відсутня з суто технічних причин. Але основне – це те, що рішення приймається командиром. То ж, на нашу думку, ця підстава не настільки дієва, щоб в умовах воєнного стану беззаперечно отримати відпустку для укладення шлюбу. Але, якщо повезе, то знайте, максимальний термін такої відпустки – до 10 календарних діб;

б) тяжкий стан здоров’я або смерть рідних по крові або по шлюбу.

 Маються на увазі дружина (чоловік), батько (мати), вітчим (мачуха), син (дочка), пасинок (падчерка), рідні брат чи сестра військовослужбовця, люди або особа, на вихованні якої перебував військовослужбовець, інші родичі.

Але, якщо військовослужбовець знаходиться на передовій, у зоні активних бойових дій або в складі групи виконує завдання, що потребує певного часу, й якщо присутність військовослужбовця є важливою з точки зору на те, яку задачу він виконує то, скоріш за все, він отримає відпустку після закінчення виконання завдання. Тому відпустка може бути надана пізніше за часом. У залежності від того, де саме перебуває військова частина, що робить військовослужбовець, скільки діб до ротації, все це впливає на прийняття рішення командиром щодо надання відпустки військовослужбовцю.

Стосовно «тяжкого стану здоров’я когось із рідних по крові або по шлюбу», у випадку, якщо є кому за ними доглядати, якщо немає потреби військовослужбовцю бути донором тощо, вважаємо, що отримати відпустку буде складніше, особливо зважаючи на обставини, коли військовий знаходиться в зоні активних бойових дій.

І не забувайте про документи. До рапорту подаються копії, що підтверджують необхідність отримання вами відпустки. Приміром, документ про стан сім`ї, який свідчить, що у вашого хворого батька чи матері ви єдиний, хто може про них подбати; що у вас немає ні дружини, ні повнолітньої дитини, які можуть опікуватися вашими батьками чи одним із них.

Оскільки в умовах бойових дій складно займатися збиранням документів, ви зможете це зробити за допомогою електронних сервісів або попросити когось, хто зробить це для вас. Максимальний строк такої відпустки від 3 до 7 календарних діб;

в) пожежа або інше стихійне лихо, яке спіткало сім’ю військовослужбовця або його родичів.

Ця умова є досить специфічна для беззаперечного отримання відпустки. Вам  прийдеться подати докази, що, окрім вас, надати допомогу рідним більше нікому, навіть за умови, коли вони звернуться до соціальних служб чи вже отримують якусь поточну допомогу. Наприклад, вам треба зробити певні дії, які можете зробити тільки ви, або потрібен саме власник житла, чи необхідно видати довіреність.

Максимальний термін такої відпустки – до 15 календарних діб;

г) інші виняткові випадки, коли присутність військовослужбовця в сім’ї необхідна.

Звісно, що всі випадки ми передбачити не можемо, бо в кожного є власна життєва обставина, але приводом має стати винятковий випадок. Наприклад, життєва ситуація, яка може істотно вплинути на стан людини, що має прямий стосунок до вас, з якою пов’язані родинні чи шлюбні зв’язки; випадок, внаслідок якого людина стає або визнається недієздатною, тимчасово недієздатною або потребує вашої присутності для того, щоб переоформити якісь документи, через відсутність яких неможливо здійснити дії, що можуть напряму вплинути на життя, здоров’я чи стан, і які неможливо оформити, коли ви на відстані.

Максимальний термін такої відпустки – до 15 календарних діб.

Кількість відпусток за сімейними обставинами законом не обмежується, а тому військовослужбовець може просити відпустки стільки, скільки виникає потреба. Але отримає їх, скільки вирішить командир.

2. Стан здоров`я або необхідність лікування

Беззаперечна підстава для отримання відпустки для жінки-військовослужбовця – це стан вагітності, пологів і післяпологовий період. Звісно, за такої підстави заперечень або затримок у наданні відпустки не буде. Однак, отримати відпустку можна буде в чітко зазначені терміни. І надаватиметься вона на 70 календарних днів до пологів та 56 – після пологів. При народженні двох та більше дітей або при ускладненнях відпустка після пологів зросте на 70 календарних днів.

До рапорту слід прикласти висновок (постанову) ВЛК, якщо його надали жінці на руки, або цей документ має бути надісланий командиру військової частини безпосередньо. У нормативному акті про це написано так: «Постанова ВЛК про потребу у відпустці у зв’язку з вагітністю оформляється довідкою про вагітність, яка затверджена штатною ВЛК й видається на руки військовослужбовцю-жінці або висилається командиру військової частини, де вона проходить службу».

Слід також звернути увагу на термін відпустки у зв’язку з хворобою чи необхідністю лікування – він не може перевищувати чотирьох місяців, окрім випадків, коли хвороба потребує більшого часу для лікування. Наприклад, коли хворому потрібен час не лише на одужання, а й для курсу реабілітації. Або певний вид захворювання, такий, як туберкульоз, передбачає безперервний час перебування на лікарняному до 10 місяців поспіль. Після цього військовослужбовець підлягає ще одному огляду ВЛК для вирішення питання щодо його придатності для військової служби. У разі визнання військовослужбовця непридатним, він має бути звільненим у найкоротші терміни.

Тепер узагальнимо інформацію про терміни відпусток на лікування, згідно останніх змін, а саме пункту 6.13 глави 6 розділу II в редакції Наказів Міністерства оборони № 466 від 01.08.2011 р., № 490 від 18.08.2023 р.: «На підставі постанови ВЛК відпустка для лікування у зв’язку з хворобою надається військовослужбовцям на 30 календарних днів, а за медичними показаннями після травм (поранень, контузій) або оперативного лікування на 45 або 60 календарних днів. За наявності медичних показань відпустка для лікування у зв’язку з хворобою або відпустка для лікування після поранення (контузії, травми або каліцтва) продовжується ВЛК на 30 календарних днів, а в окремих випадках на 45 або 60 календарних днів».

Під час вибуття військовослужбовця у відпустку для лікування у зв’язку з хворобою або у відпустку для лікування після поранення (контузії, травми або каліцтва) довідка ВЛК видається йому на руки.

У зв’язку із хворобою ВЛК може визначити потребу у звільненні від виконання службових обов’язків від 10 до 15 календарних днів. Постанова ВЛК про продовження звільнення від виконання службових обов’язків приймається кожний раз не більше як на 10 календарних днів, але в цілому не може перевищувати 30 календарних днів.

В особливий період військовослужбовцям, які пройшли медичний огляд ВЛК та виписуються із закладу охорони здоров’я до оформлення ВЛК свідоцтва про хворобу, у день виписки видається довідка ВЛК з постановою про потребу у звільненні від виконання службових обов’язків на строк, необхідний для оформлення та затвердження свідоцтва про хворобу, але не більше 30 календарних днів.

У виняткових випадках військовослужбовцям може бути надана відпустка для лікування у зв’язку з хворобою або відпустка для лікування після поранення (контузії, травми або каліцтва) на 30 календарних днів. За постановою ВЛК відпустка для лікування у зв’язку з хворобою або відпустка для лікування після поранення (контузії, травми або каліцтва) може бути продовжена на такий самий строк, а за відповідних медичних показань повторно продовжена ще на 30 календарних днів. Постанова ВЛК про продовження відпустки для лікування у зв’язку з хворобою або відпустки для лікування після поранення (контузії, травми або каліцтва) записується в книгу протоколів засідань ВЛК та в довідку ВЛК, на підставі якої була надана перша відпустка для лікування у зв’язку з хворобою або відпустка для лікування після поранення (контузії, травми або каліцтва), і підписується головою, членами комісії (не менше двох), секретарем комісії та скріплюється гербовою печаткою.

Якщо після продовження відпустки для лікування у зв’язку з хворобою або відпустки для лікування після поранення (контузії, травми або каліцтва) військовослужбовець не може приступити до виконання службових обов’язків, то він оглядається ВЛК для визначення ступеня придатності до військової служби.

У разі коли ВЛК після амбулаторного обстеження не може прийняти остаточної постанови, вона направляє військовослужбовця на стаціонарне обстеження у заклад охорони здоров’я (установу) з подальшим оглядом його госпітальною ВЛК

У разі невикористання військовослужбовцями учасниками бойових дій щорічної основної або додаткової відпустки в рік звільнення виплачується грошова компенсація, що зазначено в пункті 14 статті 10-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Верховний Суд своїм рішенням від 16 травня 2019 року у справі № 620/4218/18 зазначає, що норми закону не обмежують та не припиняють право учасника бойових дій на отримання в році звільнення виплати грошової компенсації за всі невикористані дні додаткової відпустки, право на яку набуто під час проходження служби в особливий період.

У разі отримання письмової відмови військового комісаріату щодо неможливості нарахування та виплати грошової компенсації відпустки учаснику бойових дій, особа має право звернутися протягом шестимісячного строку в межах адміністративного судочинства до окружного адміністративного суду, на підставі частини 1 статті 19 КАСУ з адміністративним позовом про визнання дій протиправними.