26 Лютого, 2024

Пільги на проїзд для ветеранів: боротьба за справедливість

Ветеран війни Петро має право на пільговий проїзд у пасажирському транспорті. Коли ветеран хотів скористатися своєю пільгою і взяти квиток на автобус Чернігів – Київ, військовослужбовцю було відмовлено, враховуючи попередньо пред’явлене посвідчення. Петру довелося заплатити повну вартість квитка.

Таке ставлення до учасника бойових дій обурило ветерана і він вирішив звернутися до Чернігівського бюро правової допомоги. Ветерани війни мають право на безоплатну вторинну правничу допомогу — допомогу зі зверненням до суду. Адвоката Ігоря Савицького, який співпрацює із системою безоплатної правничої допомоги, призначили представляти інтереси ветерана у суді.

Відповідно адвокат підготував та подав до суду позовну заяву до перевізника та автостанції про визнання дій протиправними, зобов’язання вчинити певні дії та відшкодування моральної шкоди. Свій позов він аргументував нормами чинного українського законодавства.

Згідно статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» держава забезпечує надання пільг учасникам бойових дій та особам прирівняних до них, зокрема безоплатний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту, автомобільним транспортом загального користування в сільській місцевості, а також залізничним і водним транспортом приміського сполучення та автобусами приміських і міжміських маршрутів, у тому числі внутрішньорайонних, внутрі- та міжобласних незалежно від відстані та місця проживання за наявності посвідчення встановленого зразка, а в разі запровадження автоматизованої системи обліку оплати проїзду — також електронного квитка, який видається на безоплатній основі.

Законом України «Про автомобільний транспорт» встановлено право пасажира, який користується пільгами на транспорті, безпосередньо скористатися пільговим проїздом, пред’явивши водієві автобуса посвідчення встановленого зразка.

Автомобільному перевізнику, який здійснює перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, забороняється відмовлятися від пільгового перевезення, крім випадків, передбачених законом.

Суд вирішив позов задовольнити частково, зокрема визнати дії перевізника протиправними, стягнути на користь ветерана війни 290 гривень відшкодування понесеної матеріальної шкоди та 1000 гривень відшкодування моральної шкоди.

Натомість суд відхилив прохання про визнання дії автостанції незаконними та зобов’язати автостанцію усунути порушення прав позивача щодо розміщення оголошення на автостанції про безкоштовний проїзд ветеранів війни.

Оскільки автостанція отримує агентську винагороду за надання комплексу обов’язкових послуг на своїй території, пов’язаних з організацією та проведенням процесу прийому та відправлення пасажирів автобусами перевізника. Ці послуги включають у себе продаж квитків, диспетчерське керівництво, організацію прибуття та відправлення автобусів, інформування водіїв про умови дорожнього руху.

Ця справа в Єдиному державному реєстрі судових рішень: № 750/3528/23