Оформлення статусу учасника бойових дій

Термін «учасник бойових дій» визначений законом України № 3551 «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а саме статтею 5: «Учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з’єднань, об’єднань всіх видів і родів військ Збройних сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час».

Перелік підрозділів, що входили до складу діючої армії, та інших формувань визначається Кабінетом Міністрів України.

Коло осіб, які належать до учасників бойових дій, визначені статтею 6, а коло осіб, які належать до осіб з інвалідністю внаслідок війни – статтею 7 зазначеного закону. На офіційних державних сайтах, наприклад, на сайті tps://www.rada.gov.ua Офіційного порталу Верховної Ради України ви можете знайти всі законодавчі і нормативні документи, на які є посилання в цій статті. А на сайті Міністерства оборони України чи Уповноваженого Верховної Ради з прав людини отримати додаткову офіційну інформацію.

Порядок встановлення статусу ветеранів війни – учасників бойових дій у цілому врегульований Постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 1994 року № 302 «Про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни».

Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України та брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 413.

Для розгляду питань, пов’язаних із визначенням учасників бойових дій, створені відповідні комісії. Комісії розглядають заяви громадян про визнання їх учасниками бойових дій і приймають рішення на підставі необхідного переліку документів.

Залежно від причини інвалідності, інваліди з числа військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ та інших осіб, при настанні інвалідності внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, одержаних під час захисту Батьківщини, виконання обов’язків військової служби (службових обов’язків) чи пов’язаних із перебуванням на фронті, а також інші особи, зазначені у статті 7 Закону № 3551, можуть бути віднесені до осіб з інвалідністю внаслідок війни.

Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, яке затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 1994 року № 302, визначає, що посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни видається органами соціального захисту населення на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про групу та причину інвалідності. Надання будь-яких інших додаткових документів законодавством не передбачено.

Пунктом 12 Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності, яке затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2009 року № 1317, встановлено, що причинний зв’язок інвалідності колишніх військовослужбовців із перебуванням на фронті або з виконанням ними інших обов’язків військової служби встановлюється на підставі документів, виданих військово-лікувальними закладами, а також інших документів, що підтверджують факт отримання поранення (захворювання).

Порядок встановлення причинного зв’язку поранення, контузії, каліцтва тощо визначений Положенням про військово-лікарську експертизу в Збройних силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14 серпня 2008 року № 402, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17 листопада 2008 року за № 1109/15800.

А тепер поговоримо, як саме оформити статус УБД та за яких обставин його можна втратити.

Для отримання статусу УБД має значення лише факт виконання вами бойового завдання у регіонах України, де проводяться активні бойові дії, навіть, якщо ви там пробули один день, навіть, якщо ви доброволець, і не вступили до офіційних військових формувань чи правоохоронних органів. Дані зміни внесені Постановою Кабінету Міністрів України №887 від 22 серпня 2023 року. Отримати статус може мобілізована особа й контрактник, бійці ТРО та НГУ.

За процедурою, встановленою законодавством України з цього питання, є три способи, як отримати статус УБД:

1. Звернення до Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій:

а) за наказом командування;

б) за особистої ініціативи.

2. Звернення до ТЦКСП особи, яка вже звільнилася зі служби.

Законодавством України передбачено надання довідки про участь в обороні України та захисті населення.

Із 1 вересня 2023 року достатньо подати лише довідку про участь у бойових діях, але ця довідка повинна містити інформацію про документи, які підтверджують участь людини в захисті держави. Ці документи будуть перевіряти та на їхній основі прийматимуть рішення про присвоєння статусу УБД. Законодавець передбачив, що такими документами, на які повинне бути посилання в Довідці, як і раніше, можуть бути:

– витяги (копії) бойових донесень;

– витяги (копії) з журналів бойових дій (оперативних завдань, ведення оперативної обстановки);

– витяги (копії) з вахтових журналів;

– копії польотних листів;

– копії матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень, контузій, каліцтв.

Також можуть зазначатись інформація і посилання на:

– копії рапортів командирів підрозділів та екіпажів кораблів про виконання бойових завдань;

– витяги з наказів про прибуття чи вибуття до районів виконання бойових завдань;

– документи про направлення у відрядження до районів виконання бойових (службових) завдань;

– для тих, хто перебував у полоні або в заручниках, – матеріали спеціальних розслідувань;

Якщо відповідних документів немає, то травмовані особи можуть подати заяви двох свідків і відповідні медичні підтвердження контузії чи каліцтва. 

Для виготовлення паперового свідоцтва слід надати дві кольорові фотокартки розміром 3×4 см на матовому папері, де зображення обличчя має займати 65–70 % фотокартки.

У додатках до статті додається зразок рапорту про надання довідки та самої довідки. Довідку має готувати командир підрозділу або представник кадрового відділу військової частини.

Комісії, які розглядають матеріали про визнання учасниками бойових дій, створені в:

Міністерстві оборони, Міністерстві внутрішніх справ, Національній поліції, Національній гвардії, Службі безпеки України, Службі  зовнішньої розвідки, Державній прикордонній службі, Офісі Генерального прокурора, Управлінні державної охорони, Адміністрації Державного спеціального зв’язку, Державній службі України з надзвичайних ситуацій, Державній фіскальній службі України, Міністерстві ветеранів.

Але, якщо ви не впевнені, до якої саме Комісії подавати документи, надсилайте пакет до Міноборони або Генштабу. У будь-якому випадку, ваші документи розглянуть чи перешлють за належністю, про що вас обов’язково мають повідомити. І не забувайте залишити в себе копію з відміткою канцелярії про отримання, де буде дата, вхідний номер, відділ або прізвище особи, що  відповідальна за кореспонденцію. Якщо відправляєте поштою, то: опис, рекомендований лист, повідомлення про вручення. Не нехтуйте цими правилами. Вони збережуть вам нерви й час, а можуть бути використані в суді як доказ.

У випадку звернення до ТЦК, ви подаєте довідку, в якій просто зазначаєте:

– звання,

– прізвище, ім’я, по-батькові;

– посаду,

– дату народження,

– реквізити документа, що посвідчує особу;

– реєстраційний номер облікової картки платника податків.

Також у довідці можна зазначити адресу задекларованого чи зареєстрованого місця проживання (перебування), номер контактного телефону й адресу електронної пошти.

 Представники ТЦК зобов’язані ці документи та інформацію в них перевірити й передати до відповідної Комісії на розгляд.

Ваші документи реєструються в Комісії  в  книзі обліку. І протягом місяця з моменту їхнього отримання Комісією приймається рішення й передається командиру частини, де й мають видати посвідчення УБД. А Комісія передає дані в Міністерство у справах ветеранів України.

Нижче до цієї статті наведено витяг з зазначеного вище Порядку та інформацію про законопроект № 9681 про спрощення отримання статусу учасника бойових дій.

Тепер розглянемо питання отримання статусу УДБ для добровольців. За загальним правилом доброволець подає рапорт керівництву підрозділу, де проходив службу. Рапорт містить прохання надати довідку для подання на оформлення статусу УДБ. Довідка формується через відповідні підрозділи служб персоналу (кадрових центрів) і вам можуть видати: довідку про прийняття вами безпосередньої участі в бойових діях або витяг чи копію бойових донесень із журналів бойових дій чи вахтових журналів, копії польотних листів, матеріалів службових розслідувань за фактами отримання поранень тощо та будь-які інші документи, які будуть засвідчувати факти участі й особистого виконання бойових завдань або завдань у складі групи. У деяких випадках це можуть бути свідчення тих осіб, із ким проходив службу.

Коли особа-доброволець перебувала в полоні чи заручниках, додаються матеріали про факт розслідування потрапляння, перебування в полоні, звільнення тощо.

Після того, як довідка отримана, звертаєтесь із відповідною заявою до Комісії з питань розгляду матеріалів про надання статусу УБД. Розгляд заяви провадиться протягом 30 календарних днів, за загальним правилом щодо розгляду звернень громадян. Після чого маєте отримати повідомлення про рішення та порядок, як і де можна отримати посвідчення учасника бойових дій.

Рішення про надання статусу учасника бойових дій ухвалюється міжвідомчою комісією, утвореною центральним органом виконавчої влади. Підставою для надання статусу УБД є довідка, видана командиром (начальником) військової частини (органу, підрозділу) Збройних сил України чи інших утворених відповідно до закону військових формувань чи правоохоронних органів.

У випадку відмови ви зможете звернутися повторно, якщо не повністю був сформований пакет документів або ж звернутися до суду за захистом своїх прав.

Тепер розглянемо кілька прикладів, пов’язаних із труднощами збору документів, спірними моментами та практикою судових справ.

Якщо ви доброволець і вам не надають довідку про участь у бойових діях, необхідно зібрати заяви від трьох свідків і обов’язково одним з таких осіб повинен бути командир підрозділу, в якому проходила служба. Якщо це неможливо, то доведеться встановлювати факт проходження служби через суд.

Якщо ваші документи розглядаються понад встановлений законом строк або не розглядаються, пишете скаргу до Генштабі або Міноборони.

Щоб не виникали складнощі при оформленні документів у майбутньому, виконуючи бойове завдання, відразу фіксуйте та збирайте свідчення побратимів про вашу в ньому участь.

Інколи, є сенс звернутись до фахового юриста або адвоката, оскільки їхні статуси та знання допоможуть скоротити термін на отримання тих чи інших документів та прискорити отримання вами статусу УБД.

Судові справи з питань отримання статусу УБД

Справа № 640/19440/22

18 квітня 2023 року.

Позовні вимоги обґрунтовані бездіяльністю відповідача (Міноборони) щодо надання позивачці статусу учасника бойових дій.

Позивачка в період із квітня 2015 року до 8 лютого 2018 року, у співпраці з військовими ЗСУ, провадила на території окупованого Луганську збір інформації щодо розташування незаконних збройних формувань та їхньої комплектації військовою технікою, розповсюджувала агітаційні листівки патріотичного змісту, впроваджувала роз`яснювальну роботу серед населення з метою інформування про достовірні дії українського уряду тощо.

Відповідач проти позову заперечував, надіслав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що позивачці не було відмовлено в наданні статусу УБД, а лише було надано відповідне роз`яснення, що прийняття рішення щодо надання чи відмови у наданні статусу учасника бойових дій особам, які за рішенням органу військового управління Сил спеціальних операцій Збройних сил України були залучені до виконання завдань руху опору, можливе виключно з дотриманням процедури, яка визначена Порядком № 1452. Тому Міноборони не є належним відповідачем.

Забігаючи наперед, скажу, що суд відмовив позивачці. Це рішення дуже цікаве, в ньому розглядається, як повинна бути оформлена довідка командиром і хто є належним відповідачем. У цій справі позивачка припустилася двох помилок, які може виправити й повторно подати на призначення собі статусу УБД. По-перше, довідка, яку видав командир була невірно написана. Це можна виправити, подавши  командиру ще одну заяву, а по-друге, відповідачем є не Міноборони, а Комісія, яка ним створена. Тож або уважно читайте закони, або звертайтесь до фахівця. Бо з незначної неуважності позивачка витратила кошти на судовий збір, час на судовий розгляд і ще має витратити на додатковий збір документів та новий розгляд.

Справа№ 300/3538/21

02 березня 2022 року.

Позивач звернувся в суд з адміністративним позовом до Міністерства у справах ветеранів України (далі – відповідач) про визнання протиправними дії щодо відмови у наданні статусу учасника бойових дій.

Рішенням суду позов було задоволено в частині визнання протиправною відмову в наданні позивачу статусу учасника бойових дій. Внаслідок чого  суд зобов`язав Міністерство у справах ветеранів України організувати провести засідань Міжвідомчої комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера й деяких інших категорій осіб відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» повторно розглянути заяву позивача про надання статусу учасника бойових дій від 12.03.2020 р.

Цікаво, що надати статус УБД звертались особи, які виконували певні дії в зоні бойових дій, але залишались цивільними, а не військовослужбовцями (мешканка тимчасово окупованої території та волонтер благодійного фонду, чия робота була пов`язана з виконанням обов`язків на територіях, де відбувалися бойові дії).

Що цікавого в цих справах для військових? Те, що судом чітко прописані повноваження міністерств, спецкомісій, вимоги до документів, до довідок, які видає командир частини. Ці положення є однаковими для будь-якої категорії громадян.

Справа № 233/2929/17

03 липня 2019 року.

Позивач звернувся до суду із заявою про встановлення факту участі в бойових діях у складі добровольчих формувань, посилаючись на те, що він звертався до Міністерства оборони України з проханням встановити йому статус учасника бойових дій під час проведення АТО, проте отримав відповідь, що його до списку учасників не внесено.

Суди першої та апеляційної інстанцій вимоги заявника задовольнили, а Міністерство оборони України подало касаційну скаргу, в якій зазначило, що ці вимоги не підлягають вирішенню в порядку цивільного судочинства, а тому провадження у справі підлягає закриттю. Разом з тим, на думку касатора, відмова відповідного органу в установленні зазначеного факту може бути оскаржена до суду в порядку адміністративного судочинства.

Крім того, Міноборони стверджувало, що порядок встановлення факту участі особи в бойових діях, у тому числі під час проведення АТО на сході України, визначений Порядком надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України й брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України № 413 від 20 серпня 2014 року.

Виходячи з того, що дії чи бездіяльність органів, уповноважених приймати рішення про надання статусу учасника бойових дій, заявник не оскаржує, Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку, що справа не містить ознак  публічно-правового спору.

Вирішуючи спір, Велика Палата ВС зазначила, що встановлення факту участі особи в АТО є складовою процесу надання їй статусу учасника бойових дій, здійснюється в позасудовому, а не судовому порядку. Указане питання належить до повноважень спеціально уповноважених на це органів (комісій чи міжвідомчих комісій). Звернення особи, яка претендує на отримання статусу учасника бойових дій, розглядають саме ці комісії, а в разі відмови в наданні відповідного статусу особа має право звертатися до суду для оскарження рішення комісії, в тому числі щодо невстановлення факту участі в бойових діях.

З урахуванням наведеного, Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку, що зазначений спір не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, а повинен вирішуватися в позасудовому порядку відповідно до встановленої законодавством процедури. У зв’язку з цим рішення судів першої та апеляційної інстанцій були скасовані, а провадження у справі закрите.

Тому наголошуємо, що перед тим, як позиватись, краще отримати персональну консультацію у професіоналів з юриспруденції.

Тоді ви будете знати:

– розглядається певна підстава судовим чи позасудовим порядком;

– які слова, інформація, факти повинні бути прописані в довідці, рішенні, іншому документі, що ви отримуєте від командування чи іншого державного органу;

– якщо вирішення є позасудовим, то що саме оскаржується в суді – дія, рішення, бездіяльність чи щось інше;

– до якого саме суду подавати позов – адміністративного чи цивільного;

– що заяву слід писати відразу, не гаючи часу на судові процедури.

Позбавлення статусу УДБ

1. Позбавлення статусу учасника бойових дій за заявою особи.

Особа може бути позбавлена статусу учасника бойових дій за її власною заявою. Рішення про позбавлення особи статусу учасника бойових дій приймає та ж комісія, що надавала особі такий статус. Виноситься Рішення про позбавлення статусу учасника бойових дій, а посвідчення вилучається або визнається недійсним.

2. Позбавлення статусу учасника бойових дій комісією.

Підставою для позбавлення комісією або міжвідомчою комісією статусу учасника бойових дій осіб є:

– копія обвинувального вироку суду, який набрав законної сили, за вчинення особою умисного тяжкого або особливо тяжкого злочину під час виконання бойового (службового) завдання із захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в умовах безпосереднього зіткнення та вогневого контакту з військовими формуваннями інших держав і незаконними збройними формуваннями, що надійшов від органів прокуратури, органів або установ виконання покарань, а також від інших осіб, установ або органів у випадках, передбачених законом, на розгляд комісії або міжвідомчої комісії для прийняття відповідного рішення;

– документи державних органів, військових частин (органів, підрозділів), установ, організацій та підприємств, матеріали службових перевірок та інші документи, що встановлюють факт подання недостовірної інформації про участь особи у виконанні бойового (службового) завдання із захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в умовах безпосереднього зіткнення та вогневого контакту з військовими формуваннями інших держав і незаконними збройними формуваннями або подання недостовірних даних про неї, надіслані ними на розгляд комісії або міжвідомчої комісії для прийняття відповідного рішення;

– заява особи про позбавлення її статусу учасника бойових дій із зазначенням причини, надіслана нею на розгляд комісії або міжвідомчої комісії.

Отримання статусу учасника бойових дій є не лише фактом ствердження вашого вкладу в нашу перемогу, а й подякою від держави у вигляді:

– отримання безоплатного лікування, реабілітації та певних лікарських препаратів;

– отримання грошової допомоги через тимчасову непрацездатність (розмір 100 % від середньої заробітної плати в регіоні);

– зменшення на 75 % загальної оплати суми всіх комунальних платежів для вашої сім’ї;

– придбання палива лише за 25 % від його вартості;

– безоплатний проїзд у громадському транспорті;

– оформлення пенсії або щомісячної допомоги від держави;

– отримання земельної ділянки;

– отримання пільгових грантів та фінансування від держави та інших організацій у межах державних програм на розвиток  власної справи;

– податкові пільги.