15 Січня, 2024

Одноразова грошова допомога: Захисники України зможуть визначати отримувача у випадку їх смерті

Президент України 28 грудня 2023 року підписав закон № 3515-IX – «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо призначення і виплати одноразової грошової допомоги». Комітет Верховної ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів опрацьовував проект відповідного Закону у якості Головного Комітету.

Законом встановлюється право скласти особисте розпорядження на випадок своєї загибелі (смерті) про виплату одноразової грошової допомоги наступним категоріям громадян:

–         особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту;

–         військовослужбовцям, військовозобов’язаним або резервістам (призваним на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві);

–         працівникам об’єктів критичної інфраструктури;

–         державним службовцям;

–         посадовим особам місцевого самоврядування;

–         поліцейським.

Після адаптації нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України відповідно до цього Закону, вказані категорії громадян матимуть можливість визначати, кому та в яких відсотках надаватиметься одноразова грошова допомога у разі їх смерті або загибелі.

Разом із цим, незалежно від змісту особистого розпорядження, право на отримання одноразової грошової допомоги належить малолітнім, неповнолітнім, повнолітнім непрацездатним дітям, непрацездатній вдові (вдівцеві) та непрацездатним батькам загиблої (померлої) особи.

У разі відсутності особистого розпорядження на відповідну частку одноразової грошової допомоги мають право:

–         діти, у тому числі усиновлені, зачаті за життя загиблої (померлої) особи та народжені після її смерті;

–         діти, стосовно яких загиблу (померлу) особу за її життя було позбавлено батьківських прав;

–         один із подружжя, який пережив загиблу (померлу) особу;

–         батьки (усиновлювачі) загиблої (померлої) особи, якщо вони не були позбавлені стосовно неї батьківських прав або їхні батьківські права були поновлені на час її загибелі (смерті);

–         внуки загиблої (померлої) особи, якщо на момент її загибелі (смерті) їх батьки загинули (померли);

–         жінка (чоловік), з якою (з яким) загибла (померла) особа проживали однією сім’єю, але не перебували у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі (за умови що цей факт встановлено рішенням суду, яке набрало законної сили);

–         утриманці загиблої (померлої) особи, визначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Уряд повинен адаптувати свої нормативно-правові акти відповідно до Закону, щоб забезпечити можливість складати особисте розпорядження з квітня 2024 року.

Метою прийняття цього Закону є встановлення рівних та справедливих соціально-правових гарантій для всіх членів сімей загиблих (померлих) захисників державного суверенітету, захисників життя та чинного правопорядку в Україні.