Останнім часом шириться обговорення новини про те, що Республіка Польща та інші країни ЄС зможуть екстрадувати чоловіків, які незаконно покинули Україну для ухилення від мобілізації. Наскільки це правомірно і чи загрожує українським чоловікам екстрадиція?
Згідно з ч.1 ст.541 КПК, екстрадиція – це видача особи державі, компетентними органами якої ця особа розшукується для притягнення до кримінальної відповідальності або виконання вироку. Екстрадиція включає: офіційне звернення про встановлення місця перебування на території запитуваної держави особи, яку необхідно видати, та видачу такої особи; перевірку обставин, що можуть перешкоджати видачі; прийняття рішення за запитом; фактичну передачу такої особи під юрисдикцію запитуючої держави.
У яких випадках може застосовуватися екстрадиція?
1. За законом України хоча б за один із злочинів, у зв’язку з якими запитується видача, передбачено покарання у виді позбавлення волі на максимальний строк не менше одного року.
2. Особу засуджено до покарання у виді позбавлення волі і невідбутий строк становить не менше чотирьох місяців.
Чи суперечить це законодавству України?
Фактично, якщо будуть виконані умови, зазначені у попередній пунктах, така екстрадиція буде вважатися правомірною.
Чи можуть в такому випадку застосувати екстрадицію до чоловіків, які виїхали з України до 24 лютого 2022 року?
Якщо особа вчинила інше кримінальне правопорушення, то так.
Як відбувається екстрадиція чоловіків призовного віку, які незаконно перетнули кордон?
Щоб здійснити екстрадицію таких осіб, необхідне попереднє звернення України з запитом до уряду Польщі, а саме клопотання про видачу особи в Україну щодо конкретного громадянина призовного віку.