1 Червня, 2024

Державна служба – міф чи реальність?

Всеукраїнська програма «Реінтеграція ветеранів» охоплює численні важливі та корисні заходи. Вона включає психологічну, медичну та фізичну реабілітацію тих, хто повернувся з війни, а також надає юридичну підтримку та соціальні консультації, допомогу у проходженні ВЛК і МСЕК. Проте іноді ми відкриваємо для себе нові напрями діяльності програми, які викликають у нас справжнє захоплення і здивування.

Наприклад, нещодавно стало відомо, що для ветеранів проводяться курси з підготовки державних службовців. Вони вивчають необхідні дисципліни, щоб отримати рівень знань, який дозволить працювати в державних структурах. «Спілка ветеранів АТО» завжди наполягала, що ті, хто захищав країну зі зброєю в руках, повинні нести відповідальність за неї і в мирному житті. Захисники заслужили довіру суспільства і повинні представляти державну владу та органи місцевого самоврядування. Більше того, основа державної служби повинна поступово формуватися з тих, хто відчув на собі постійну агресію з боку північного сусіда. Адже коли фронт і тил є відокремленими і не пов’язаними між собою світами, мрії про перемогу стають все більш примарними.

Тому ініціатива навчати ветеранів основам державної служби викликала велику зацікавленість і спонукала до аналізу ситуації в цій сфері. Адже ця ідея вже набуває суспільного визнання і потребує невідворотних та необхідних змін. У зв’язку з цим, нашим співрозмовником став виконавчий директор ГО «Школа врядування» та керівник проєкту програми «Урядування в умовах воєнного стану» Павло Булгак.

ШКОЛА ДЛЯ ВЕТЕРАНІВ

Павло зазначає, що має значний досвід урядової служби, працював у Кабінеті Міністрів та Верховній Раді. Громадська організація, яку він очолює, складається переважно з випускників Києво-Могилянської школи врядування імені Андрія Мелешевича.

– Зараз ми допомагаємо ветеранам оволодіти базовими навичками державної служби, – розповів Булгак. – Такою діяльністю вирішили займатися два роки тому, коли виграла грант від «Програми реінтеграції ветеранів», яка реалізується IREX за підтримки Державного департаменту США. Спільно з викладачами Києво-Могилянської школи врядування ми розробили власну програму й набрали дві групи ветеранів і ветеранок у кількості 53 осіб. А в поточному році було здійснено другий набір, відібрано сорок чоловік і в квітні почалося навчання, яке триває й зараз. Навчання відбувається в режимі онлайн. Термін – близько двох місяців.

Виявилося, що така діяльність є дуже популярною, оскільки на сорок місць подали 117 заявок від ветеранів, і організатори були змушені проводити конкурсний відбір. Основним критерієм відбору стали мотиваційні листи, які кандидати подавали конкурсній комісії. В цих листах кандидати мали пояснити, чому вони хочуть працювати в державних органах чи місцевому самоврядуванні.

«Для тих ветеранів, хто вже знаходиться на державній службі. Програма офіційно зараховується як підвищення кваліфікації. Слухачі «Школи врядування» вивчають, як влаштована влада в сучасній державі, що таке фінанси й гроші, яка їхня роль в суспільній політиці, які бувають економічні концепції врядування, як функціонує місцева й державна політика в умовах воєнного стану. Є в нас модулі щодо європейської інтеграції, електронного врядування, є блоки загально-адміністративної процедури і взаємодії із громадськістю. Викладаються вони досвідченими викладачами Києво-Могилянської академії та Києво-Могилянської школи врядування».

ЛЕКТОРІЙ ДЛЯ ВЕТЕРАНІВ

Начальник штабу ГО “Спілка ветеранів АТО”, Влад Якименко, обговорив заплановану імплементацію нового проєкту, який спрямований на надання ветеранам та членам їхніх сімей необхідних знань для успішного працевлаштування на державній службі.

«Проєкт «Державна політика щодо підтримки ветеранів в Україні та за кордоном» ми починали розробляти ще до широкомасштабної війни. Це онлайн-навчання скероване на те, щоб надавати необхідні знання слухачам про державні програми для ветеранів, права й пільги, які ці програми реалізують. Під час навчання відбулося знайомство з ветеранськими політиками таких країн як США, Ізраїль, Хорватія, Швейцарія. Крім цього, досвідчені фахівці з Харківського інституту державного управління знайомили наших слухачів із основними засадами й умовами державної служби».

Близько тисячі осіб зареєструвалися на шестимісячний курс, але лише менше сотні успішно його завершили. Ветерани розуміють, що без кардинальних змін у державній службі майбутнє нашої країни невизначене.

Найбільша проблема полягає у відсутності справжніх патріотів, які мали б представляти державу, а не використовувати ситуаційний патріотизм.

«Ще у 2017 році, – каже Якименко, – ми проводили схожу програму занять для ветеранів під назвою «Патріоти до влади». Сумно, що така ініціатива не стала трендом в українському суспільстві. Якби це трапилося, може й не настав би лютий 2022 року. Логічно й закономірно, що державою, яка знаходиться у стані війни, тоді це було АТО/ООС, не можуть керувати абсолютно байдужі люди, які навіть не цікавляться тим, що відбувається на фронті. Ми сподіваємося продовжити наш проєкт, розширити кількість ветеранів, що мають стати фундаментом нової української державності за прикладом того ж Ізраїлю. Гадаю, що тепер значно більше людей розуміють, що в тяжкі часи на першому місці має буть обороноздатність!..».

У ТЕОРІЇ

Під час розмови зі засновниками навчальних програм особливо цікавило, наскільки реально для ветеранів, які здобули певні знання, знайти роботу на державній службі.

– Через якийсь час після випуску перших двох груп, – розповів Павло Булгак, – ми опитували наших випускників щодо працевлаштування. І виявилося, що деякі з них пройшли конкурсний відбір до резерву працівників державних органів для роботи на деокупованих територіях. Минулого року була прийнята Постанова Кабінету Міністрів «Про реалізацію експериментального проєкту щодо створення резерву працівників державних органів для роботи на деокупованих територіях України». За останніми даними до цього резерву офіційно зараховано 2265 кандидатів. Серед них є й наші випускники.

Під час розмови з Павлом стало цікав : «А куди поділися ті державні службовці, що працювали на цих територіях до окупації агресором? Правдами й неправдами виїхали за кордон, щоб ніколи не повертатися в Україну? Чи радо пішли на співпрацю з окупантом і продовжують працювати на ворога?..»

Керівник проєкту також наголосив на нестачі фахівців у країні, підтверджуючи це словами голови Національного агентства з питань державної служби, Наталії Алюшини. Вона зауважила, що зараз конкурси на посади тимчасово скасовані, але можна потрапити на державну службу за особистою ініціативою, відслідковуючи вакансії у різних структурах. Проте найближчим часом ці конкурси мають бути поновлені, оскільки це вимога Євросоюзу, до якого Україна прагне.

НА ПРАКТИЦІ

На практиці було вирішено перевірити, чи можливо ветеранам, які є фахівцями у певній галузі та пройшли підготовку у «Школі врядування», працевлаштуватися до структур Обласної військової адміністрації. Виявилось, що в Управлінні у справах ветеранів працює тільки один ветеран, хоча точну кількість ветеранів у адміністрації невідомо. Стосовно обласної програми підтримки захисників і захисниць, отримання відповіді затягується, що може свідчити про несприятливу ситуацію ветеранів на державній службі. Чекаємо на відповідь, але вже зараз можна зробити висновок, що ветерани не мають гарантій на працевлаштування в державні структури, навіть у складний час війни та після неї.

Микола ПАРХОМЕНКО